D.Britanijos svaras GBP

Svaras sterlingų yra oficialus Jungtinės karalystės piniginis vienetas.Vieną svarą sterlingų sudaro lygiai 100 pensų. Svaro sterlingo pavadinimas kilo iš aukštos kokybės“Sterlingo” klasės sidabro lydinio. Svarai sterlingų iš viso sudaro 4,2 proc. visų pasaulyje naudojamų pinigų rezervo.

Svaro sterlingo istorija

Anglijoje vieninga pinigų sistema buvo įvesta 1158 m. Vieną svarą tuo metu sudarė 240 pensų, o nuo 1971-ųjų metų šis skaičius sumažėjo iki vieno šimto.1694-iais metais, kai buvo įkurtas Britanijos bankas, metaliniai pinigai pradėti keisti į popierinius svaro sterlingų banknotus.

Pirmieji popieriniai svarai sterlingai buvo be nominalų ir panašūs į dabartinius čekius, nes banknoto vertė būdavo įrašoma pagal tai į kokį kiekį aukso ir sidabro buvo įkeičiama. Dėl banknotų padirbinėtojų 1725 m. banknoto nominalą pradėta žymėti antspaudu, todėl šiuos banknotus imta naudoti ne vienkartiniamatsiskaitymui.

Svaras sterlingas ir įdomūs faktai

Svaras sterlingų dažnai būdavo padirbinėjamas. Didžiausia pinigų padirbinėjimo afera buvo susijusi su Nacistine Vokietija, kuri siekdamasugadinti Didžiosios Britanijos ekonomiką. 1940-1941 m. Vokietijos kariai sučiupękelis pinigų padirbinėtojus vertė juos gaminti svarų sterlingų banknotus, o iš viso padirbta buvo daugiau, kaip 100 mln.vertėsbanknotų., kurie sudarė apie 10 proc. visų svarų sterlingų.

Svaras sterlingas šiuo metu yra ketvirta pagal labiausiai parduodamas užsienio valiutas pasaulyje.Svaras sterlingų taip pat yra ketvirta pagal rezervinės valiutos atsargas.

D.Britanijos svaras GBP santykis su EUR pagal šios dienos Lietuvos banko nurodytą kursą. Norėdami suskaičiuoti spauskite nuorodą.


svaro kursas