Skaičiuotuvas, kalkuliatorius

Paprastas skaičiuotuvasJEI NERANDATE, PARAŠYKITE - PATAISYSIME

Kalkuliatorius – tai įrenginys aritmetinėms operacijoms atlikti. Žmonija poreikį skaičiuoti turėjo jau nuo seniausių laikų. Dar senovės šumerai skaičiavimui naudodavo lenteles ir prietaisus, primenančius skaitliukus, vadinamus abakais.

Pirmieji mechaniniai skaičiuotuvai dienos šviesą išvydo septynioliktajame amžiuje. Nors šie skaičiuotuvai buvo pristatomi kaip galintys atlikti visus keturis aritmetinius veiksmus, tačiau realybėje jie galėdavo atlikti vos du (sudėties ir atimties). Daugyba ar dalyba galėdavo būti atliekama tik parinkus vienodus daugiklius ir kartojant operaciją daug kartų.

Tikrasis progresas prasidėjo devynioliktajame amžiuje, kuomet 1820 metais pasirodė aritmometras – keturių operacijų mechaninis skaičiuotuvas. Tai buvo pirmasis kalkuliatorius sulaukęs tikros komercinės sėkmės.

Elektroninių skaičiuotuvų era prasidėjo ketvirtajame ir penktajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmečiuose, kuomet pasirodė pirmieji lempiniai skaičiuotuvai. Vėliau lempinius pakeitė tranzistoriniai kalkuliatoriai. Iki šių dienų elektroniniai kalkuliatoriai mažėja, daugėja jų funkcijų.

Internetinis kalkuliatorius – tai tinklalapyje naudojamas programos kodas, kurio pagalba galima naudotis įprastinio ar mokslinio kalkuliatoriaus funkcijomis internete. Tai puikus pagalbininkas atliekant sudėtingesnius aritmetinius skaičiavimus ar randant kai kurių funkcijų reikšmes.

Elektroniniai staliniai skaičiuotuvai

Pirmieji elektroniniai staliniai skaičiuotuvai buvo Anita Mk VII ir Anita MK 8. Šie modeliai rinkai buvo pristatyti 1961 metų pabaigoje.

Staliniai skaičiuotuvai, kuriuose jau buvo panaudoti germanio tranzistoriai, pasirodė 1963 metų pabaigoje, 1964 metų pradžioje. Minėtini šie modeliai: Friden EC-130, IME 84RC, Sharp Compet CS-10A ir Marathon.

Septintojo dešimtmečio viduryje pagaliau pasirodė pirmieji skaičiuotuvai, kuriuose veikė integriniai grandynai. Elektronių skaičiuotuvų progresas sutapo integrinių grandynų vystymosi progresu. Vis daugiau ir daugiau schemų buvo perkelta į integrinius grandynus taip mažinant skaičiuotuvų dydį. Buvo pasiekta svarbių technologinių laimėjimų, vienas tokių – 1969 metais sukurtas Busicom Junior / NCR 18-16 skaičiuotuvas luste.

Mechaniniai skaičiuotuvai

Mechaninių skaičiuotuvų veikimo principas mažai pasikeitė nuo 19 amžiaus pabaigos iki pat 20 amžiaus aštuntojo dešimtmečio. Nors, reikia pripažinti, per tą laikotarpį būta daug skaičiuotuvų mechanizmų ir medžiagų modifikacijų.

Modeliai, pagaminti iki 19 amžiaus pabaigos, yra labai reti ir juos galima pamatyti tik muziejuose ar knygose. Tarp tokių paminėtini 17 amžių siekiantys: Paskalinas (angl. Pascaline), išrastas Paskalio (angl. Blaise Pascal), ir Sustiprintasis skaičiuotuvas (angl. Stepped Reckoner), išrastas Leibnico (angl. Leibniz). Prie tokių skaičiuotuvų priskirtinas ir Čarlzo Ksavero Tomaso (angl. Charles Xavier Thomas’s) Aritmometas (angl. Arithmometer), išrastas 19 amžiuje.

Mechaninius skaičiuotuvus 20 amžiaus aštuntajame dešimtmetyje išstūmė pigūs elektroniniai skaičiuotuvai.

Rankiniai elektroniniai skaičiuotuvai

Septintasis dvidešimtojo amžiaus dešimtmetis buvo laikotarpis, kuomet skaičiuotuvų gamybai buvo naudojama daugybė įvairiausių elektroninių komponentų. Tai nulėmė, šiuo laikotarpiu gamintų skaičiuotuvų dydį. Šie skaičiuotuvai, be to, kad buvo griozdiški, dar ir naudojo daug energijos, juos buvo galima jungti tik į kintamos srovės maitinimo šaltinius.

Skaičiuotuvų dydį buvo įmanoma sumažinti, tik, kai buvo sukurti integriniai grandynai. Atsirado galimybė vis daugiau skaičiavimo mašinos funkcijų “sukišti” į vis mažesnes mikroschemas. Automatiškai sumažėjo ir mažesnių skaičiuotuvų sunaudojamas energijos kiekis.

Skaičiavimo mašinėlių dydžio mažėjimas nebuvo vien tik idėjos nulemtas reiškinys, be abejonės, viskas buvo orientuota į pirkėjus. Įmonės gamintojos aršiai konkuravo tarpusavyje ir tai buvo naudinga pirkėjams. Gamintojų kompanijos tuo metu varžėsi, kuri gi pirmoji pagamins kišeninį skaičiuotuvą.

1969 aisiais Japonų kompanija Sharp sukūrė stalinį skaičiuotuvą QT8-D, kuris buvo palyginti nedidelis. Patobulinusi minėtą modelį ir vietoje kintamosios srovės šaltinio panaudojusi įkraunamus elementus, Sharp sukūrė pirmąjį baterijomis maitinamą rankinį skaičiuotuvą kurį pavadino QT8-B. Šis skaičiuotuvas buvo mažesnis, nei jo pirmtakai ir galėjo būti nešiojamas, tačiau jis vis dar buvo per didelis, kad būtų vadinamas kišeniniu skaičiuotuvu.

Technologijos tuo metu vystėsi sparčiai ir 1970 ųjų pabaigoje – 1971 ųjų pradžioje kompanijos Canon, Sanyo, Sharp lenktyniaudamos kūrė vis mažesnius skaičiuotuvus, kol, pagaliau, buvo sukurtas pirmasis pasaulyje kišeninis skaičiuotuvas. Šis kišeninių skaičiuotuvų pionierius buvo pavadintas Busicom LE-120A. Pasaulis buvo priblokštas. Atsakymus į kasdieniškų skaičiavimų uždavinius buvo galima rasti tiesiog kišenėje.

Pradžioje kišeniniai skaičiuotuvai buvo gana brangūs. Matydamos galimybę pasipelnyti, daugybė gamintojų kompanijų pradėjo gaminti tokius skaičiuotuvus. Per keletą metų 200 – 300 skaičiuotuvus gaminančių kompanijų įsitraukė į šią veiklą. Buvo sukurta tūkstančiai nedidelių skaičiuotuvų modelių. Kai kurios organizacijos tesukūrė vos keletą kišeninių skaičiuotuvų modelių ir greit bankrutavo, kuomet sėkmingosios savo veiklą tęsia iki šiol.

Laikotarpiu, kuomet rankiniai elektroniniai skaičiuotuvai buvo labai brangūs, jiems konkurenciją sudarė maži mechaniniai skaičiuotuvai. Minėtini modeliai Curta ir Otis-King. Ypač įdomus kolekcininkų mėgiamas modelis Curta.

Mechaniniai skaičiuotuvai buvo išstumti tik tada, kai elektroniniai skaičiuotuvai tiek atpigo, kad tapo prieinami kiekvienam. Pirmieji elektroninių rankinių skaičiuotuvų dizainai buvo labai įvairūs. Kai kurių skaičiuotuvų išvaizda mūsų akimis žiūrint atrodo tikrai egzotiškai.